Polazak u školu je za dijete i njegove roditelje jedan od važnijih trenutaka u životu, a često sa sobom nosi i određenu dozu stresa. U školi se dijete po prvi put susreće s nekim drugačijim obavezama nego do tada, s potrebom za većom razinom odgovornosti, ali i s novom organizacijom svakodnevnice. Kako će dijete točno reagirati na ovo novo iskustvo nije moguće u potpunosti predvidjeti, ali bi bilo dobro – prije polaska djeteta u školu – ustanoviti područja u kojima djetetu eventualno treba pružiti poticaj i podršku, kako bi se što više smanjila vjerojatnost da dijete – u susretu sa školskim obvezama i potrebom da relativno brzo savladava neke vještine – reagira neprimjereno ili neproduktivno.
ŠTO?
»Uzlet u mudro učenje« predstavlja obrazovni program organiziran kao niz od osam radionica od 55 minuta. Radionice su organizirane bez standardne pauze, s namjenskom tjelesnom aktivnošću koja ima ulogu psihofizičke relaksacije umjesto pauze. Radi se u malim grupama kako bi se osigurao maksimalno individualan pristup.
Ovaj obrazovni program može biti dopunjen ciljanim aktivnostima koje se mogu organizirati prije glavnih radionica, istovremeno s njihovim odvijanjem ili nakon završetka osnovnog djela programa. Dopunske aktivnosti mogu se organizirati u našoj školi – u manjim grupama i/ili individualno, ili u kućnim uvjetima – uz edukaciju roditelja što i kako raditi sa svojim djetetom. Potreba za dopunskim aktivnostima utvrđuje se ili kroz proces testiranja, ili na osnovu praćenja djetetovog napretka na samim radionicama.
TKO?
Obrazovni program »Uzlet u mudro učenje« je prvenstveno namijenjen djeci predškolskog uzrasta (6-7 godina) koja u nadolazećoj školskoj godini kreću u prvi razred, ali može biti zanimljiv i nešto mlađoj djeci (5-6 godina) koja u savladavanju školskih predvještina i vještina pokazuju određene znakove postignuća iznad očekivanja za uzrast i čiji bi roditelji dalji napredak svoga djeteta htjeli sistematično usmjeriti i artikulirati.
Ovaj program može biti primjeren i za djecu koja već pohađaju prvi razred osnovne škole i koja u nekom smislu imaju teškoća u praćenju školskih planova i programa, pa im je potreban određen poticaj u sustizanju svoje generacije (uobičajeno za slučajeve u kojima dijete »prerano« krene u školu, zbog administrativnog tretmana datuma rođenja).
Također, ovaj obrazovni program prvašići mogu pohađati i »preventivno« – s ciljem pripreme za naš napredniji obrazovni program, namijenjen učenicima prvog i drugog razreda osnovne škole (»Mudro učenje – od prvog koraka«) – posebno u situacijama u kojima dijete na početku prvog razreda praktično ne vlada niti osnovnim vještinama čitanja i pisanja, pa se želi preduhitriti eventualno kašnjenje u praćenju curriculum-a prvog razreda.
KAKO?
Osnovu obrazovnog programa »Uzlet u mudro učenje« čine igrolike aktivnosti koje bi se mogle orijentaciono razvrstati u tri kategorije:
- intelektualne vježbe i igre;
- grafomotoričke aktivnosti;
- psihomotoričke vježbe.
Većina aktivnosti na ovom programu podrazumijeva više od jedne kategorije.
Intelektualno usmjerene aktivnosti podrazumijevaju uglavnom vježbe usmjerene ka sferi razvoja apstraktnog mišljenja, kao preduvjeta za savladavanje osnovnih školskih vještina. To su igre koje zahtijevaju angažman djece u području analize i sinteze, i koje imaju za cilj razviti njihovu sposobnost zaključivanja, ali i unaprjeđenja sposobnosti tzv. vizualno-auditivne diskriminacije, odnosno vještine uočavanja detalja i analiziranje cjeline u onome što vide i/ili čuju. Ova grupa aktivnosti je usmjerena i ka vježbanju sposobnosti utvrđivanja sličnosti i razlika između raznih apstraktnih simbola, kao i ka generalnom povećanju pažnje. Poseban značaj dan je vježbama tzv. lineacije – koje razvijaju kapacitet djeteta za usklađenje rada očiju i ruku, kao i za vizualno i auditivno praćenje jezičnih jedinica.
Aktivnosti u području grafomotorike povezuju se sa intelektualno usmjerenim aktivnostima, i osnovni cilj im je razvoj tzv. fine motorike, kao preduvjeta za uspješan razvoj vještina pisanja i crtanja. Ove aktivnosti podrazumijevaju dosta preciznog bojenja, crtanja i »pisanja« po uzorku, kao i slobodnog crtanja – u kreativnom smislu ili po načelima kopiranja. Vježbe osnovnog pisanja imaju za cilj i razvoj manualne vještine, i napredak u apstraktnom prepoznavanju specifičnosti slova, kao i relativno refleksne reakcije na njih. Bitan aspekt grafomotoričkih vježbi je i podizanje djetetovih estetskih kriterija i osjećaja za pravilnost i sklad.
Psihomotoričke vježbe služe prvenstveno kako bi djeca razvila svijest o vlastitom tijelu, da unaprijede svoj doživljaj prostora – i u trodimenzionalnom, i u dvodimenzionalnom smislu, kao i da poboljšaju svoju opću motoriku i osjećaj za ritam – kao bitnim preduvjetima govorno-jezičnog razvoja i razvoja vještina čitanja i pisanja.
Organizacija većine aktivnosti na ovom obrazovnom programu zasnovana je na principu »pomicanja fokusa« – koji podrazumijeva da dijete sistematično vježba nešto konkretno, ali da ni sâmo nije svjesno da se radi o vježbi, već ima osjećaj igranja ili postizanja nekog nadpedagoškog rezultata.
ZAŠTO?
Obrazovni program »Uzlet u mudro učenje« omogućava djeci vrhunsku pripremu za nadolazeću interakciju sa školskim aktivnostima.
Na ovom obrazovnom programu dijete vježba svoju kondiciju i spremnost za kontinuirani rad u školskom okruženju, podiže svoje samopouzdanje u područjima u kojima će u školi biti primorano postavljati se naspram svog postignuća, a razvija i osjećaj odgovornosti – i za ono što je već učinjeno, kao i za ono što tek treba učiniti.
No, ključni doprinos ovog obrazovnog programa – u tehničkom smislu – ogleda se u razvoju tzv. školskih predvještina kod djeteta. Cilj programa, dakle, nije unaprijed naučiti čitati, pisati ili računati – prije škole, već da dijete dođe na takvu razinu – da u školi relativno lako savladava te konkretne vještine, onda kada se to od djeteta to očekuje, u skladu sa školskim kalendarom. Na taj način dijete od samog početka školovanja razvija osjećaj za uspjeh, razvija radne navike i stječe pozitivan stav prema samom procesu školovanja. Jednom riječju – postavlja se prema obrazovanju adekvatno i ambiciozno.
Predvještine čitanja, pisanja i računanja razvijaju se kroz kreativno osmišljene, zanimljive aktivnosti, koje pospješuju pravilno držanje olovke i preciznost, te generalni razvoj kapaciteta za komunikaciju kod djece – u području slušanja, prezentacije i suradnje.
Sve ovo predstavlja odličan preduvjet za savladavanje bilo koje konkretne školske vještine, ali tako da dijete osjeća radost vlastitog postignuća.