Začetek šole je za otroka in njegove starše eden najpomembnejših trenutkov v življenju, ki s seboj pogosto prinese tudi nekaj stresa. V šoli se otrok prvič sreča z nekaj drugačnimi obveznostmi kot prej, s potrebo po večji odgovornosti, a tudi z novo organizacijo vsakdanjega življenja. Kako se bo otrok odzval na to novo izkušnjo, ni mogoče povsem predvideti, vendar bi bilo dobro – še preden gre otrok v šolo – ugotoviti, na katerih področjih je morda treba otroka spodbujati in podpirati, da bi čim bolj zmanjšali verjetnost, da bi se otrok – ko je soočen s šolskimi obveznostmi in potrebo po relativno hitrem osvajanju nekaterih veščin – odzval neustrezno ali neproduktivno.
KAJ??
»Polet v modro učenje«je izobraževalni program, ki je sestavljen iz serijeosmih 55- minutnih delavnic. Delavnice so organizirane brez standardnega odmora, s posebno telesno aktivnostjo, ki ima namesto odmora vlogo psihofizične sprostitve. Izvaja se v majhnih skupinah, da se zagotovi čim bolj individualen pristop.
Ta izobraževalni program lahko dopolnimo s ciljno usmerjenimi aktivnostmi, ki jih lahko organiziramo pred glavnimi delavnicami, hkrati z njimi ali pa po koncu glavnega dela programa. Dopolnilne dejavnosti lahko organiziramo v naši šoli - v manjših skupinah in/ali individualno ali doma - pri čemer starše izobražujemo, kaj in kako početi s svojim otrokom. Potrebo po dodatnih aktivnostih ugotavljamo bodisi s postopkom testiranja bodisi na podlagi spremljanja otrokovega napredka na samih delavnicah.
KDO??
Izobraževalni program »Polet v modro učenje« je namenjen predvsempredšolskim otrokom (6-7let), ki bodo v prihodnjem šolskem letu hodili v prvi razred, lahko pa je zanimiv tudi za nekolikomlajšeotroke (5-6let), ki pri osvajanju šolskih predznanj in spretnosti kažejo določene nadpovprečne dosežke za svojo starost in katerih starši bi radi načrtno usmerjali in ubesedili otrokov nadaljnji napredek.
Ta program je lahko primeren tudi za otroke, ki že obiskujejo prvi razred osnovne šole in imajo v določenem smislu težave pri sledenju šolskim načrtom in programom, zato potrebujejo določeno spodbudo, da dohitijo svojo generacijo (običajno za primere, ko gre otrok v šolo »prezgodaj«, zaradi administrativne obravnave datuma rojstva).
Tudi prvošolci lahko ta izobraževalni program obiskujejo »preventivno« – z namenom priprave na naš naprednejši izobraževalni program, namenjen učencem prvega in drugega razreda osnovne šole (»Modro učenje – od prvega koraka«) – predvsem v situacijah, ko otrok na začetku prvega razreda tako rekoč nima niti osnovnega znanja branja in pisanja, zato želimo preprečiti morebitno zamudo pri sledenju učnemu načrtu prvega razreda.
KAKO?
Osnovo izobraževalnega programa »Polet v modro učenje« sestavljajo igrive dejavnosti, ki bi jih v grobem lahko razvrstili v tri kategorije:
- intelektualne vaje in igre;
- grafomotorične dejavnosti;
- psihomotorične vaje.
Večina dejavnosti v tem programu vključuje več kot eno kategorijo.
Intelektualnousmerjene dejavnosti vključujejo predvsem vaje, namenjene razvojuabstraktnega razmišljanja, kot pogoja za obvladovanje temeljnihšolskih veščin. To so igre, ki od otrok zahtevajo angažiranje na področjuanalizeinsinteze in katerih namen je razvijati njihovo sposobnostsklepanja, pa tudi izboljšati sposobnost t.i. vizualno-slušnegarazlikovanja, to je veščine opazovanjapodrobnostiin analiziranjacelotev tem, karvidijoin/alislišijo. Ta skupina dejavnosti je namenjena tudi vadbi sposobnosti ugotavljanja podobnosti in razlikmed različnimi abstraktnimi simboli ter splošnemu povečanju pozornosti. Poseben pomen je namenjen t.i. vajam.lineacije- ki razvijajo otrokovo sposobnostusklajevanjadelaočiinrokter zavidno in slušno spremljanje jezikovnih enot.
Dejavnosti na področjugrafomotorike so povezane z intelektualno usmerjenimi dejavnostmi, njihov glavni cilj pa je razvoj t.i. fine motorike, kot predpogoj za uspešen razvoj pisnih in risarskih sposobnosti. Te dejavnosti obsegajo veliko natančnega barvanja, risanja in »pisanja« po vzorcu, pa tudi prostega risanja – v kreativnem smislu ali po principih kopiranja. Osnovne pisne vaje so namenjene razvoju ročnih spretnosti, napredku v abstraktnem prepoznavanju posebnosti črk ter relativno refleksivnem odzivu nanje. Pomemben vidik grafomotoričnih vaj jedvig otrokovega estetskega kriterija ter občutka za pravilnostinskladnost.
Psihomotoričnevaje so namenjene predvsem razvoju zavedanja lastnega telesa pri otrocih, izboljšanju percepcije prostora – tako v tridimenzionalnem kot dvodimenzionalnem smislu, ter izboljšanju splošne motorike in občutka za ritem – kot bistvenih predpogojev za govorno-jezikovni razvoj ter razvoj bralnih in pisnih sposobnosti.
Organizacija večine dejavnosti v tem izobraževalnem programu temelji na principu »premikanja osredotočenosti« – kar pomeni, da otroknačrtnovadi nekajkonkretnega, ase niti ne zaveda,da gre zavajo, ampak ima občutek, dase igraali dosega neknadpedagoškirezultat.
ZAKAJ??
Izobraževalni program »Polet v modro učenje« omogoča otrokom odlično pripravo na prihajajočo interakcijo s šolskimi dejavnostmi.
Otrok v tem izobraževalnem programu uveljavlja svojo kondicijo in pripravljenost za kontinuirano delo v šolskem okolju, dviguje samozavest na področjih, na katerih se bo moral dokazati tudi v šoli, in razvija občutek odgovornosti – tako za že opravljeno, kot tudi za tisto, kar bo še treba narediti.
Vendar pa se ključni doprinos tega izobraževalnega programa – v tehničnem smislu – kaže v razvoju t.išolskih predznanj pri otroku. Cilj programa torej ni, da se vnaprej – pred šolo – otrok nauči brati, pisati ali računati, ampak da otrok doseže takšno raven, da te specifične veščine razmeroma enostavno osvoji v šoli, ko se to od otroka pričakuje, skladno s šolskim koledarjem. Na ta način že od samega začetka šolanja otrok razvija občutek za uspeh, razvija delovne navade in pridobiva pozitiven odnos do samega procesa šolanja. Z eno besedo – v izobraževalni program se postavlja na ustrezen in ambiciozen način.
Predznanja branja, pisanja in računanja se razvijajo s kreativno zasnovanimi zanimivimi dejavnostmi, ki spodbujajo pravilno držanje svinčnika in natančnost ter splošni razvoj komunikacijskih zmožnosti otrok – na področju poslušanja, predstavljanja in sodelovanja.
Vse to predstavlja odličen predpogoj za obvladovanje katerekoli specifične šolske veščine, vendar tako, da otrok čuti veselje do lastnega dosežka.